All posts by David Gray

Men’s August Results

August 5: Monthly Medal: Day comp winner: C. McMillan 69c/b, runner up: F. Carmody 69, Monthly medal winner: P. Kilo 72. Balls: D. Briggs 72, R. Smithenbecker 73, G. Allen 74, J. Metcalf 74. NTP: 3rd – C. McMillan, 9th – F. Carmody, D. Klein, R. Smithenbecker, 7th – C. McMillan, 16th – R. Smithenbecker.

Final Championship round with the following results: Club Champion and A Grade Scratch: C. McMillan 323, B Grade: D. Gray 383, C Grade: F. Carmody 406. A Grade Handicap: R. Smithenbecker 294, B. Grade: G. Preston 287, C Grade: D. Briggs 305.

August 12: Beyond Blue 3 Ball Ambrose: 40 players which was great. Scratch winners: R. & R. & B. Smithenbecker 71. Handicap winners: G. Kent, B. Kilpatrick, S. Kishere & G. Moss 58 1/8. Runner up: K. Vanduursen, S. Cox, D. Daines 62 5/6. Balls: G. Schilg, L. Cameron, D. Klein 64.25. R. Gueho, C. McMillan, D. Wight 65.5. A $350 donation was made to Beyond Blue.

August 19: Stableford: Winner: C. McMillan 33 c/b, runner up: D. Briggs 33, Ball: K. Garfield 32. NTP: 3rd & 12th – C. McMillan.

August 26: Stableford: winner: G. Schilg 38 c/b, runner up: C. McMillan 38. Balls: R. Gueho 37, D. Briggs 35. NTP: 9th – G. Schilg, 16th – C. McMillan.

Ladies August Results

August 5: Monthly Medal: Winner: H. Chaston 71, runner up: E. Heir 75. Other scores: S. Kilo 76, R. Smithenbecker 77. Least putts: S. Kilo 25. NTP: 3rd – E. Heir.

August 12: Beyond Blue Day. (See Men’s Results)

August 19: No play.

August 26: Monthly Medal: Day comp winner: H. Chaston 72, Medal winner & Runner up: E. Heir 76: Other scores: V. Ebert 77, S. Kilo 78, R. McMillan 80, L. Cameron 81. Least putts: H. Chaston 27.

Vets August Results

August 1: 9 Hole Stableford: Winner: F. Shannon 21pts, runner up: G. Schilg 18, Ball: D. Briggs.

August 8: No play, a rare wet morning.

August 15: 2 Ball Ambrose: Winners: D. Webb & M. Pearsall 34.75c/b, runners up: J. Todd & F. Carmody 34.75, Ball: D. Castles & W. Barnes 36.75.

August 22: 9 Hole Stableford: Winner: G. Schilg 17c/b, runner up: D. Briggs (sin bin), Ball: N. Winter 13.

August 29: 3 Ball Dunmore, Winners: P. Chaston, D. Webb, F. Shannon 40pts, runners up: D. Castles, R. Knights, N. Winter 37, Ball: F. Carmody, M. Pearsall, G. Miller 36.

Men’s July Results

July 1: Monthly Medal: Day comp winner: B. Polkinghorne 63, Medal winner & runner up: D. Briggs 68, Balls: G. Preston 72, N. Brand 74, P. Kilo 75, D. Gray 76, G. Schilg 77. NTP: 3rd – N. Brand, J. Metcalf, 9th – R. Smithenbecker, D. Klein.

July 8: 2 Ball Ambrose: Winners: J. Metcalf & D. Briggs 58, runners up: A. Justin & J. Metcalf 61.5, Balls: G. Schilg & L. Cameron 65, F. Carmody & B. Polkinghorne 69.

July 15: Stableford: winner: D. Briggs 35, runner up: D. Gray 32, Balls: D. Klein 31, N. Brand 31, G. Schilg 30. NTP: 3rd – J. Metcalf.

July 22: Stableford: Winner: D.Klein 40, Runner up: A. Melbourne 37, Balls: A. Justin 35, P. Chaston 34. NTP: 3rd – P. Chaston, 16th – D. Klein.

July 29: Stableford: Winner: M. Bingham 41, A. Melbourne 36, Balls: D. Gray 34, K. Garfield 31. NTP: 7th – K. Garfield, 16th – C. McMillan.

Ladies July Results

July 1: Monthly medal & Vets round 3. Winner: R. Smithenbecker 70, runner up: R. McMillan 76, Balls: V. Ebert 80, S. Kilo 80. Least putts: S. Kilo 25.

July 8: No play.

July 15: Stableford: Winner: S. Kilo 33c/b, runner up: R. McMillan 33, Ball: L. Cameron 29.

July 19: 1st round Championships: winner: J. Hunter 75c/b, runner up: S. Kilo 75c/b, Other scores: J. Cox 75, R. McMillan 76, H. Chaston 77. Least Putts: J. Cox 27 c/b from S. Kilo.

July 22: 2nd round Championships: Winner: J. Hunter 64, Runner up: V. Ebert 69, Other scores: R. McMillan 72, H. Chaston 76, R. Smithenbecker 77. Least putts: J. Cox 28.

July 26: 3rd round Championships: Winner: R. McMillan 69, Runner up: R. Smithenbecker 74, Other scores: S. Kilo 76, E. Heir 76, J. Cox 77, H. Chaston 79, J. Hunter 80. Least putts: R. McMillan 29. NTP: 7th: R. Smithenbecker, 16th: E. Heir.

July 29: 4th round Championship: Winner: S. Kilo 73, Runner up: V. Ebert 75, Other scores: R. Smithenbecker 77, R. McMillan 79, H. Chaston 79. Least putts: S. Kilo 25, NTP: 7th – R. Mcmillan, 16th – L. Cameron.

Championship results: Club Champion – Rawinia smithenbecker 272. Runner up: S. Kilo 285. Handicap winner – R. McMillan 215. Runner up: J. Hunter 216. Least putts: S. Kilo 83.

Vets July Results

July 4: 9 Hole Stableford: Winner: F. Carmody 23, Runner up: D. Singleton 20, Balls: D. Briggs 18, A. Justin 16, D. Webb 16.

July 11: 9 Hole Stableford: Winner: D. Briggs 19, Runner up: D. Castles 17 Balls: S. Duffield 16, A. Justin 16.

July 18: 3 Ball Ambrose: Winners: S. Duffield, D. Castles, D. Webb 32.4, Runners up: G. Schilg, F. Carmody, G. Miller 33.4.

July 25: Mystery 2 Ball Aggregate: Winners: F. Shannon & D. Webb 32, Runners up: D. Castles & W. McEvoy 29, Ball: A. Justin & F. Carmody 29. Best individual score: D. Castles 20.

TRACTOR & SLASHER FOR SALE

We have a 65 Massey Ferguson tractor with a 12ft slasher   (2 X 4ft fold up wings) for sale . As we only use front deck mowers for mowing the fairways, we have no further use for this outfit.

$5,500 for both

Phone David for more info. 0427 808 395

 

Men’s June Results

June 3: Monthly Medal: Day comp winner: F. Carmody 67c/b, monthly medal winner and runner up: A. Justin 67. Balls: C. McMillan 68, K. Garfield 69, N. Brand 69, D. Klein 71, G. Preston 73, D. Gray 73. NTP:12th – J. Metcalf, 16th – C. McMillan, 18th – C. McMillan & J. Metcalf.

June 10: Stableford: Winner: P. Kilo 35pts, Runner up: A. Justin 33c/b, Balls: D. Klein 33, A. Melboourne 32, R. McMillan 32, C. McMillan 31, D. Singleton 31. NTP: 9th – D. Klein.

June 17: Stableford: Winner: D. Klein 36, runner up: A. Melbourne 34. Ball: R. Smithenbecker 31. NTP: 3rd – D. Klein.

June 24: Stableford: Winner: D. Danes 34, runner up: R. Gueho 33c/b, Balls: D. Klein 33, G. Preston 32, C. McMillan 30, K. Van Duurson 29, T. Butler 28, D. Gray 28, G. Allen 28.

Ladies June Results

June 3: Monthly Medal: Winner: S. Kilo 74, runner up: V. Ebert 77, Ball: H. Chaston. Least putts: S. Kilo 29.

June 10: No play.

June 17: Stableford: Winner: R. McMillan 30, runner up: H. Chaston 28.

June 24: 3rd round Stableford: winner: R. McMillan 36, runner up: R. Smithenbecker 31c/b, Ball: J. Cox 31, S. Kilo 28.

 

Vet’s June Results

June 6: 9 Hole Stableford: Winner: S. Duffield 20, Runner up: A. Justin 17, Balls: D. Castles 17, W. Barnes 16, R. Knights 16.

June 13: 9 Hole Stableford: Winner: D. Castles 17c/b, Runner up: A. Justin 17c/b, Ball: P. Chaston 17.

June 20: 9 Hole Stableford: Winner: F. Shannon 20, Runner up: D. Castles 14, Balls: F. Carmody 13, D. Briggs 13, S. Duffield 13.

June 27: 3 Ball 2 best score count: Winners: F. Carmody, M. Pearsall, N. Winter 40, runners up: S. Duffield, W. McEvoy, A. Justin 37.